Чай давненько вкоренився в нашій культурі, хоча, за даними лікаря-дієтолога, кардіолога Асият Хачирова, він може і зовсім стати справжньою отрутою.
Це найпопулярніший напій в Україні, і багато хто знає, пам'ятають про його цілющі властивості, бо в Азії заварені листя вже тисячі років використовують в лікувальних цілях. Однак чай може і завдати шкоди організму. За її словами, пити чай можна із задоволенням, він містить речовини, які мають антиоксидантний і протизапальний ефект - флавоноїди, поліфеноли. Однак головне питання дозування.
"При вживанні міцно завареного чаю у великій кількості він викликає "чайне сп'яніння" – це стан людини, при якому підвищується тиск, підвищується пульс, тривожність, рухова активність, викликається легка ейфорія, але потім вона змінюється нудотою і блювотою, слабкістю і тривожно-депресивним станом", - зазначила дієтолог.
Всі ці симптоми виникають у зв'язку з великим вмістом теїну (чайного кофеїну) в крові. Тому маленьким дітям, а також літнім людям, не рекомендують вживати чай.
"Бісять ТЦК": військовий пояснив, чому воєнкоми перегинають палицю у мобілізації
Сніг та морози до -15°: українців попередили про найхолоднішу зиму за останні роки
Повністю замінить ТЦК: які зміни чекають мобілізацію
Подачу газу тимчасово припинять: газовики попереджають українців про ремонтні роботи до кінця листопада
Хоча іншим - хто не має хронічних захворювань-його радять. Тільки потрібно бути уважними, ібой чай може завдати шкоди здоров'ю опосередковано - до чайним листям можуть додати ягоди (живокіст, наприклад) або трави, які негативно впливають на печінку.
"Живокіст містить алкалоїд піролізин - було доведено, що піролізин викликає токсичне ураження печінки", - підсумувала Асіят Хачивок.
Нагадаємо, жінка втратила дитину і заїдала горе фастфудом, поки не сталося диво - з товстушки в Дюймовочки за 5 тижнів
Як повідомляв "Знай.ua", знищує бактерії і вимиває кальцій: людям з цими хворобами потрібно забути про зелений чай
Знай.ua писав, по засіках поскребла - виявила жучка: практична порада як позбавиться від шкідників в крупах