Як не зашкодити здоров'ю?
Невід'ємною традицією святкування Водохреща, безперечно, є крижане "очищення" в ополонці. Однак, сміливості та морального налаштування для цього замало. Важливо знати "ази моржування", щоб не нашкодити здоров'ю – порушення цих правил може призвести до серйозних наслідків, як аритмія та рефлекторна зупинка серця. Подробиці дізнавалися Знай.ua.
Зарядка і секундий ліміт – важливі поради
Під час зимового "екстрим-купання" непорушним правилом для новачка є обмежений ліміт часу перебування у крижаній воді і супровід іншою людиною.
"У цьому питанні не варто "красуватися" – слід бути обережним, особливо новачкам або тим, хто робить це лише на Водохреща. Заходити в воду самому не варто, а оптимальний час занурювання не має перевищувати 4-5 секунд. Більш-менш загартованим можна дозволити і 10 –15 секунд", - зазначає президент спортивного клубу "Нептун", голова Федерації загартування і зимового плавання м. Києва Роман Тимовчак.
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Розмір виплат зміниться: що чекає на пенсіонерів у 2025 році
Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Найкращим же варіантом для новачків стане невеличка попередня підготовка. Це може бути кількаденне загартовування прохолодним душем або обливання.
Якщо часу на це вже замало, перед зануренням у крижану водойму обов'язково потрібно зробити розминку.
"Перш ніж зайти, зробіть кілька фізичних вправ, аби розігріти тіло. Заходити у воду потрібно повільно, а не залітати з розгону, щоб не завдати стрес організму. І занурюватися потрібно, повернувшись обличчям до берега. Після виходу з води теж бажано зробити міні-зарядку з рухів або присідань", - наголошує Роман Тимовчак зі стажем моржування у понад 30 років.
Щоб не застудитися, після крижаного плескання потрібно якнайшвидше передягтися в сухий одяг – це зменшить холодове навантаження. Одяг та взуття мають бути теплими, просторими та без зайвих застібок.
Середній же ліміт моржів зі стажем вже майже вдвічі більший – для щоденного зимового купання оптимальними буде показник у 30 секунд. А триваліший час буде безпечним раз на 3-4 дні.
Важливі заборони і "ні" спиртному
Одним з дієвих способів швидкого зігрівання і також гарячі напої. Це може бути чай, кава чи, скажімо, бульйон.
А от з алкогольними напоями ситуація кардинально протилежна – вони як раз знаходяться в категорії важливих "моржових" заборон.
"Вживати алкоголь як перед зануренням в крижану воду, так і після – небезпечно. Думка про те, що спиртне є дієвим швидким способом зігрівання в даному випадку помилкове. Насправді, воно навпаки прискорює охолодження організму і збільшує ризик раптового загострення серцево-судинних захворювань", - підкреслює голова Федерації загартування і зимового плавання м. Києва Роман Тимовчак.
Взимку не варто пірнати у воду з головою, адже це може призвести до різкого охолодження організму - а це небезпечно.
"Також слід враховувати і фізичний стан здоров'я – зимове плавання підходить не всім. Наприклад, в ополонці не варто купатися людям, що страждають на алергію від холоду", - відзначає президент спортивного клубу "Нептун" Роман Тимовчак.
Навіть у цілком здорової людини різка зміна температури може призвести до запаморочення, шуму у вухах та судом.
В категорії тих, кому не бажано здійснювати купання в крижаній воді, також люди із хворобами органів дихання, захворюваннями ендокринної та сечостатевої системи.
У Києві – 15 "водних" локацій: де шукати ополонки?
В день свята 19 січня мешканці столиці зможуть "поморжувати" у спеціально облаштованих для цього 15 водних локаціях – в Оболонському, Деснянському та Дніпровському районах.
Працюватимуть вони з 9.00 до 18.00.
Впродовж всього дня тут не лише чергуватимуть рятувальники і працівники Спеціалізованої аварійно-рятувальної водолазної служби, а й працюватимуть "пляжні" медпункти.
Охочим же пірнути в інших водоймах, варто обирати ділянки, спеціально облаштовані для цього місцевою громадою – з перевіреним дном і зручним для заходу узбережжям.