В Україні наразі працює лише перший та частково третій рівень пенсійної системи. Перший рівень — солідарна система, де внески працюючих йдуть на виплату пенсій теперішнім пенсіонерам. Третій рівень — добровільні внески в недержавні пенсійні фонди для отримання додаткових виплат на старість. Другий рівень — накопичувальна система, яка досі не реалізована.
Солідарна система передбачає, що всі працюючі люди сплачують внески до Пенсійного фонду, а ці кошти одразу йдуть на виплати нинішнім пенсіонерам. Третій рівень — добровільне страхування, коли людина додатково сплачує внески до недержавних пенсійних фондів для отримання додаткових виплат на старість.
Накопичувальна система, яка мала б стати другим рівнем, поки що не працює. За цією системою частина внесків йде не до загального бюджету, а на персональний рахунок людини, де накопичуються кошти, які потім виплачуються як додаткова пенсія.
Це дозволяє людині бачити точну суму на своєму рахунку, а також дає можливість отримати кошти в разі важкої хвороби або передати їх у спадок. Насправді накопичувальна система в Україні так і не запрацювала через фінансові труднощі Пенсійного фонду.
Ощадбанк скасував обмеження для власників карток: що стане безкоштовним
Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
"Ощадбанк" блокує пенсійні картки: хто може втратити останні копійки
Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім
Закон про її запровадження був прийнятий ще у 2003 році, але реалізувати його обіцяли на кількох етапах під час різних урядів. Останній законопроєкт, що стосувався накопичувальної системи, був зареєстрований у 2019 році, але на 2024 рік питання так і не було вирішене.
Тепер мова йде про можливе запровадження цієї системи в 2025 або 2026 році, однак немає впевненості, що цей процес буде швидким і ефективним.
Нагадаємо, як отримати гроші за невикористану відпустку після звільнення
Раніше ми писали про те, що жодні з виплат не зростуть у 2025 році: уряд не може собі цього дозволити
Крім того, Знай.ua повідомляв, субсидія більше не потрібна: як відмовитись від державної допомоги українцям за кордоном