Історії про те, як інвестори роками чекають на свої квартири або добудовують будинки самостійно, в Україні не рідкість.

Одні забудовники ховаються із грошима, інші потрапляють під кримінальні справи, а треті просто заморожують забудови. Тим часом, люди залишаються без житла, а універсального рішення для таких ситуацій досі немає.

За словами голови парламентського комітету з питань місцевого самоврядування Олени Шуляк, врятувати проблемний будинок можна, але варіантів небагато, і вони не завжди працюють.

будівництво

Як можна легалізувати недобудований будинок?

Мешканці можуть спробувати кілька способів:

Популярні новини зараз

Військкомати втрачають контроль: як уникнути мобілізації без участі ТЦК

Гороскоп на квітень-2025 для всіх знаків Зодіаку: тертя Козорогів, витрати Дів та нові зустрічі Овнів просто в день народження

Банки змінюють правила переказів з картки на картку: які дані тепер "засвітять"

"Вони сидять у тилу": кого пропонують мобілізувати в Україні замість зниження призовного віку

Показати ще
  • Створити житлово-будівельний кооператив (ЖБК). Вони беруть будинок на баланс і шукають гроші на добудову. У поодиноких випадках вдається залучити стороннього забудовника, але частіше доводиться скидатися. Головна проблема – земля, адже місто не завжди йде на поступки та може не визнати кооператив офіційним власником.

  • Створити ОСББ. Але це реально тільки якщо будинок готовий більш ніж на 90%. А багато недобудов заморожуються на ранніх стадіях.

  • Через суд визнати банкрутство забудовника та перехопити об'єкт. Це складний шлях, але якщо девелопер офіційно збанкрутує, новий інвестор зможе домовитися про землю та добудову. Однак довгі простої роблять такий варіант малоймовірним.

Багатоповерховий будинок, будівництво / фото: Youtube

Чому проблема не вирішується?

За словами Шуляка, головна причина появи довгобудів – корупція у сфері видачі дозволів. Поки що будівництво регулюється вручну, завжди знайдуться забудовники, які "домовляться" з чиновниками, а потім залишать людей без житла.

Єдиний спосіб це запобігти перевести всі дозволи і контроль забудови в цифру, щоб рішення приймалися автоматично.

Поки цього немає, жителі продовжують або позиватися до суду, або добудовувати будинки самі – якщо, звичайно, у них вистачає на це сил і грошей.

Нагадаємо, десятки сімей вклалися у ЖК та залишилися на вулиці у Київській області: білоруський забудовник втік

Раніше ми писали, на ремонт укриття в одеській школі витратили майже 6 млн, але діти все одно стоять на вулиці під час тривоги

Крім того, завод у Чернівцях продав будинок разом із людьми: мешканці вже 20 років борються за право жити у своїх квартирах