Чи мають неповнолітні відповідати за випадково вчинений злочин у повній мірі? Про це розповіли у Міністерстві юстиції України.
Як зазначається, у житті бувають ситуації, коли людина не усвідомлює до кінця, що коїть щось протиправне – особливо, коли цій людині ще немає 18 років.
Наприклад, на Одещині сталася така історія: 15-річний хлопець побачив, як у дівчини біля магазину з кишені випав телефон. Замість того, щоб повернути гаджет власниці, юнак поклав його до своєї кишені.
З його точки зору, не сталося нічого страшного, однак з точки зору закону – він скоїв крадіжку. Максимальне покарання за такий злочин передбачає обмеження волі на строк до п’яти років.
Новорічні канікули затягнуться аж на місяць: чому школи не готові до навчання
Штрафи ТЦК заженуть в боргову яму: які порушення коштують найбільше
Пенсіонерам дали лише 10 днів: кого оштрафують та залишать без виплат
Перевірки ТЦК на вулиці: чи законна вимога показати телефон
Дівчині було нанесено матеріальну шкоду на суму в шість тисяч гривень. Вона звернулася до поліції, і хлопцю загрожувало покарання.
Однак він скоїв злочин вперше, раніше характеризувався як непоганий учень і не мав проблем із дисципліною. Це дало йому можливість виправити свою помилку, долучившись до «Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Прокурор запропонував хлопцю скористатися шансом, і той погодився.
Юнак щиро покаявся у вчиненому, дійшов згоди з потерпілою, визнав завдану шкоду, приніс свої вибачення та відшкодував завдані збитки.
Захисник хлопця подав клопотання про звільнення підсудного від кримінальної відповідальності, прокурор та потерпіла із цим погодилися.
Дівчина зазначила, що хлопець ще дуже юний і у нього має бути шанс виправитись без покарання.
Ухвалою суду неповнолітній був звільнений від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження закрито. Хлопець отримав важливий урок на все життя.
Умови для застосування програми відновного правосуддя для неповнолітніх:
- наявність потерпілої сторони (фізичної або юридичної особи);
- вчинення кримінального проступку або нетяжкого злочину вперше;
- визнання неповнолітнім факту вчинення злочину;
- згода неповнолітнього і потерпілого на участь у програмі.
Нагадаємо, раніше "Сором...": загибель матері змусила підлітка розкаятися і зав'язати з криміналом
Як повідомляє портал «Знай.uа» Підлітка-гуляку провчили за тягу до крадіжки, змусивши розкаятися: "зробив боляче батькам"
Також «Знай.uа " писав, що Українка 53 роки була одружена з "іншою" людиною, правда розкрилася після смерті чоловіка